Breaking News

Kiedy pracodawca musi zapewnić odzież ochronną

odzież ochronna

Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom odpowiednią odzież ochronną na czas wykonywania codziennych zadań. Składające się na nią elementy muszą spełniać obowiązujące normy i idealnie dostosowywać się do charakteru danej pracy. Oto najważniejsze informacje na temat modeli wysokiej jakości odzieży ochronnej.

Kiedy niezbędna jest odzież ochronna

Odzież ochronna jest niezbędna w wielu branżach, a w szczególności w budownictwie, handlu, gastronomii, przemyśle i medycynie. Jej zadaniem jest zapobieganie określonym zagrożeniom, jakie wynikają z charakteru danej pracy. Dla bezpieczeństwa pracownika warto pomyśleć o odzieży ochronnej, na którą składa się wiele praktycznych elementów: kombinezony, kurtki, spodnie, nakrycia głowy, obuwie, kaski, okulary, maski.

Odzież ochronna jest niezbędna przede wszystkim tam, gdzie pracownik codziennie:

  • ma kontakt z narzędziami i przedmiotami ostrymi, a także bezpośrednio z ruchomymi elementami maszyn
  • ma kontakt ze środkami chemicznymi, takimi jak: oleje, tłuszcze, pyły, rozpuszczalniki, kwasy oraz zasady
  • ma kontakt ze środkami biologicznymi, między innymi z wirusami i bakteriami, a także z grzybami
  • ma kontakt z substancjami o właściwościach termicznych, na przykład z promieniowaniem cieplnym, cząsteczkami ciekłego metalu, płomieniami, napięciem elektrycznym
  • pracuje w środowisku, w którym panuje wysoka lub niska temperatura oraz wilgoć
  • pracuje w miejscu, gdzie może dochodzić do napięć elektrycznych, iskrzenia czy wyładowań elektrycznych
  • pracuje w miejscu, gdzie panują trudne warunki atmosferyczne powodujące słabą widoczność, na przykład: intensywne promienie słoneczne, deszcz, śnieg lub mgła

Nie zapominaj o komforcie

Choć w większości przypadków odzież ochronna spełnia wszelkie obowiązujące normy, to może się tak zdarzyć, że jest źle dobrana i nie zapewnia pracownikom odpowiedniego komfortu noszenia. Dzieje się tak najczęściej, kiedy rozmiar poszczególnych elementów stroju lub obuwia jest zbyt mały albo zbyt duży, co niezwykle utrudnia pracownikom wykonywanie swoich zadań. Odzież ochronna musi zatem być idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb pracowników, a także do charakteru wykonywanych przez nich prac. I to nie tylko pod względem rozmiaru, ale także pod względem kroju, wzoru, rodzaju materiału oraz kolorystyki.

Wiele elementów odzieży ochronnej zostało zaprojektowanych z myślą o mężczyznach i kobietach. Różnią się nie tylko stylem, ale też fasonem. Na rynku dostępne są zróżnicowane modele ubrań i obuwia: kurtki BHP damskie i męskie, ochronna odzież kucharska damska i męska czy ochronne rękawice lub obuwie gumowe męskie i damskie.

Skoro wiesz już, w jakich sytuacjach pracodawca powinien zapewnić odpowiedni ubiór dowiedz się też, jak odzież robocza powinna być wybierana. Przeczytaj to w artykule – „Odzież robocza odblaskowa- na co zwrócić uwagę przed jej zakupem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.