Breaking News

Spacer po Nowej Hucie z książką – literackie oblicze robotniczej dzielnicy Krakowa

Nowa Huta obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Od samego początku miała być dzielnicą robotniczą, w której osiedlali się ludzie szukający lepszego życia. Wbrew negatywnym stereotypom dziś jest miejscem pełnym atrakcji, zarówno historycznych, jak i współczesnych. Wiele z nich odkryjesz dzięki literaturze związanej z tym wyjątkowym miejscem.

Edyta Świętek – Spacer Aleją Róż

Autorka powieści obyczajowych Edyta Świątek w latach 2017-2018 wydała pięciotomową serię „Spacer Aleją Róż”. Opowiada ona o losach rodziny Szymczaków, którzy w 1949 roku zostali ograbieni z majątku we wsi Pawlice i zmuszeniu do zamieszkania w świeżo powstającej dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie. Akcja poszczególnych części ukazuje wydarzenia historyczne i realia życia w najmłodszej dzielnicy Krakowa od momentu jej budowy do wczesnych lat 90. Tytułowa Aleja Róż to jedna z głównych nowohuckich ulic. Zawsze była ona obsadzona kwiatami, od których wzięła swoją nazwę, choć dziś ich obecność jest już symboliczna.

Agnieszka Gaj – Przewodnik po Krakowie – Nowej Hucie

Przewodnik po dzielnicy napisany przez jej rodowitą mieszkankę przedstawia to miejsce i jego historię z mocno osobistej perspektywy. Agnieszka Gaj udowadnia, że Nowa Huta jest pełna kontrastów, ale i ciekawych miejsc. Poza klasyczną, PRL-owską zabudową i Kombinatem autorka prezentuje szereg atrakcji turystycznych, takich jak forty, dworki, kościoły, schrony atomowe oraz mnóstwo innych, ukrytych i szerzej nieznanych miejsc.

Ryszard Kapuściński – To też jest prawda o Nowej Hucie

Słynny publicysta Ryszard Kapuściński w 1955 roku na łamach „Sztandaru Młodych” opublikował reportaż „To też jest prawda o Nowej Hucie”, w którym opisał owo miejsce jako złe i zepsute, twierdząc, że jego budowniczym w podzięce za pracę oferuje się jeszcze więcej ciężkiej pracy. Ukazał w niej negatywne oblicze Polski Ludowej, opisując warunki, w jakich żyli i pracowali pierwsi mieszkańcy dzielnicy. Jednak dzięki temu tekstowi warunki życia w Nowej Hucie poprawiły się, a sama publikacja do dzisiaj pozostaje jednym z pierwszych i najbardziej interesujących źródeł historycznych o owym miejscu.

Polecamy hotel Best Western Kraków – zarezerwuj nocleg na urlopowy wyjazd!

Renata Radłowska – Nowohucka telenowela

Nowe wydanie książki Renaty Radłowskiej ukazało się w maju 2019 roku. Książka stanowi zbiór reportaży o Nowej Hucie, opowiadających historię dzielnicy oraz miejsc i ludzi z nią związanych. Skupia się nie tylko na lokalnych działaczach czy budowniczych, ale przede wszystkim zwykłych mieszkańcach, którzy nierzadko opuszczając odległe, rodzinne strony osiedlali się w Nowej Hucie, licząc na lepsze życie.

Paweł Majka – O jednomyślnych

Pisarz literatury science fiction Paweł Majka opublikował w 2014 roku dwie części postapokaliptycznego cyklu „O jednomyślnych”. Są to pierwsze polskie książki osadzone w uniwersum „Metro 2033” Dmitrija Głuchowskiego. Składają się na nie powieści „Dzielnica obiecana” i „Człowiek obiecany”. Ich akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości na terenie Nowej Huty. Choć publikacje przedstawiają zniekształcony futurystycznymi wizjami obraz rzeczywistości, pojawiają się w nich dobrze znane miejsca, takie jak schrony z okresu Zimnej Wojny, Muzeum Nowej Huty czy Kombinat – obecnie udostępnione turystom do zwiedzania.

Chcesz więcej inspiracji o ciekawych miejscach w Nowej Hucie? Zerknij na artykuł: Odkryj podziemne schrony w Nowej Hucie.

Projekt „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”

Z okazji obchodów 70-lecia Nowej Huty wdrożona została realizacja projektu „Literacki przewodnik po Nowej Hucie”. W ramach tej inicjatywy 13 lipca odbył się już pierwszy spacer literacki po Nowej Hucie. Kolejny, zorganizowany pod hasłem „Kobiety do piór! Literatura kobiet w Nowej Hucie” będzie miał miejsce w niedzielę 22 września. Wystartuje on o godzinie 15.30 spod Kopca Wandy. Finał projektu odbędzie się 14 grudnia w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida. Wtedy też nastąpi premiera książki „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” oraz spotkanie z jej autorką, dr Anną Grochowską.

Podróżnicze pomysły znajdziesz również na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *