Breaking News

Kielich eucharystyczny – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Kielich eucharystyczny jest tradycyjnym naczyniem liturgicznym, wykorzystywanym przez kapłana przy sprawowaniu ofiary mszalnej. Bogata symbolika sprawia, że naczynie to jest uznawane za oznakę jednoczenia się wiernych z Duchem Świętym. Stanowi świadectwo męki i śmierci Zbawiciela Jezusa Chrystusa, będąc jednocześnie symbolem dziękczynienia Bogu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o kielichu liturgicznym?

Kielich liturgiczny

Do wykonania kielicha mszalnego wykorzystywane są metale szlachetne. Zgodnie z wytycznymi Kościoła Katolickiego, kielich eucharystyczny wykonywany jest z materiałów o dużej wytrzymałości, takich jak złoto lub srebro. Kielichy mszalne mogą być wykorzystywane przez kapłana podczas eucharystii dopiero po ich pobłogosławieniu podczas mszy świętej lub poza nią, która nadaje im znaczenia wyłącznie eucharystycznego, wyłączając je z użytkowania świeckiego.

Słyszałeś kiedyś o Krakowskim Arcybractwie Dobrej Śmierci? Nie? Przeczytaj ten artykuł: Ponad 400 lat tradycji. Krakowskie Arcybractwo Dobrej Śmierci

Symbolika kielichów liturgicznych

Kielichy mszalne posiadają bogatą symbolikę, istotną dla sprawowania eucharystii. Pierwsi Ojcowie Kościoła upatrywali w nim symbolu zjednoczenia wiernych z Duchem Świętym poprzez komunię. Dla św. Hieronima natomiast, kielich jest oznaką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Kielich liturgiczny, wskazując na cierpienie Jezusa, jest jednocześnie znakiem radości i dziękczynienia. Symbolizuje życie wieczne – podstawę chrześcijaństwa.

Historia kielicha

W czasach pierwszych chrześcijan, kielichy eucharystyczne nie były tak ozdobne, jak obecnie. Podczas odprawiania liturgii, kapłani wykorzystywali proste naczynia, wykonywane z różnych materiałów takich jak ceramika, drewno czy szkło. W czasach, gdy Kościół zaczął być powszechnie akceptowany i stał się instytucją państwową, hierarchowie Kościoła zaczęli przykładać większą wagę do oprawy liturgii. Kielichy oraz inne, ważne dla eucharystii przedmioty, zaczęły być wykonywane z materiałów szlachetnych, podkreślając tym samym ich wagę oraz podniosłość. Jednocześnie wciąż wykonywane były że zróżnicowanych materiałów, takich jak złoto, srebro, kryształy górskie, miedź czy brąz.

Stare obrazy religijne – co z nimi zrobić? Nie masz pomysłu na to gdzie je umieścić? Sprawdź nasz artykuł!

Współczesny wygląd kielicha

Współczesny wygląd kielicha eucharystycznego wynika wprost z kolejnych soborów. Rosnąca świadomość rangi Eucharystii w życiu Kościoła, nakazywały ujednolicenie materiałów, wykorzystywanych do wykonywania naczyń liturgicznych, tak, aby były one trwałe i wytrzymałe. Obecnie kielichy mszalne wykonywane są z metali szlachetnych. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest złoto, ze względu na swoją szlachetność oraz wytrzymałość.

Po więcej ciekawych artykułów wejdź na: https://www.gorlice.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *