Breaking News

Folie przyciemniające – co warto o nich wiedzieć?

Najprostszym sposobem przyciemnienia szyby samochodowej są tzw. folie do przyciemniania szyb. Różnią się one między sobą przede wszystkim stopniem zaciemnienia, który dostosowany jest do preferencji kierowcy i obowiązujących przepisów. Istotne jest również to, czy dany produkt posiada specjalny certyfikat, wystawiony przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Po co zaciemniać, czyli folia samochodowa w praktyce

Rola folii przyciemniającej jest bardzo złożona. Jej zadaniem jest ograniczenie emisji światła słonecznego do wnętrza samochodu a w konsekwencji – zmiana kolorystyki szyb samochodowych. Oprócz tego korzystnie wpływa ona na temperaturę wnętrza auta, które dzięki niej nie nagrzewa się tak szybko. Dzięki temu folia do przyciemniania szyb korzystnie wpływa na redukcję ilości energii, wykorzystywanej do chłodzenia wnętrza pojazdu. Przyciemniać folią można też… lampy samochodowe, które w ten sposób zyskują ciekawą kolorystykę. Co więcej, proceder ten nie jest obwarowany szczegółowymi przepisami, aczkolwiek istotne jest, by folia do lamp posiadała stosowny certyfikat. Nawiasem mówiąc, stosowanie alternatywnych metod (np. sprayu) jest ryzykowne i niebezpieczne.

Czeka Cię lakierowanie auta? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Polerowanie lakieru samochodu – jakie produkty są potrzebne?

Folie do przyciemniania szyb – najczęściej spotykane rodzaje

  1. FX Standard – jest to dość popularny rodzaj folii, pochłaniającej aż 46 procent energii cieplnej i 99 procent promieniowania UV. Jednocześnie folia ta nie utrudnia działania urządzeń wykorzystujących fale radiowe i sygnał nadajników GPS..
  2. BlackShade – to folia poliestrowa, która pochłania maksymalnie aż 43 procent energii cieplnej, chroniąc wnętrza auta przed działaniem UVA i UVB (90 – 99 procent). Istotą tych folii jest duża odporność mechaniczna i charakterystyczna kolorystyka, przypominająca odcień węgla drzewnego.
  3. Crystalline – to kolejna odmiana folii przyciemniającej, która w przeciwieństwie do poprzedników charakteryzuje się bardzo dobrą transmisją światła widzialnego, przy jednoczesnym pochłanianiu dużej dawki promieniowania podczerwonego.
  4. Silver Exterior – jest to folia charakteryzująca się bardzo dobrym odbiciem światła widzialnego, wykorzystując przy tym technologię jego optycznego rozproszenia. Dzięki temu, ta montowana od wewnątrz folia nie oślepia, doprowadzając do wnętrza samochodu optymalną dawkę energii słonecznej.

Podsumowując, niezależnie od rodzaju i zastosowania folii przyciemniających, ich montaż powinien odbywać się wyłącznie za pośrednictwem profesjonalnego serwisu. W przeciwnym razie uzyskany efekt może być przeciwny do oczekiwanego.

Odwiedź też: https://www.gorlice.info.pl/ gdzie też piszemy o tematach motoryzacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *