Breaking News

Plecak szkolny – czym się kierować przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Odpowiednio dobrany plecak szkolny musi pomieścić wszystkie niezbędne książki, zeszyty i przybory, a także rzeczy osobiste dziecka. Jednocześnie nie powinien za bardzo obciążać kręgosłupa lub przyczyniać się do powstawania wad postawy. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni model. Podczas zakupu musimy także uwzględnić marzenia przyszłego ucznia odnośnie designu i motywu plecaka, tak aby dziecko nosiło go z przyjemnością, a nie z przymusu. Czym dobrze jest kierować się przy jego wyborze?

Po pierwsze – waga i konstrukcja

Waga jest podstawową kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka. Jak wiadomo – im lżejszy, tym lepiej. Pamiętajmy, że w klasach od I do III, maksymalny ciężar tornistra nie może być większy niż 1,2 kg oraz nie powinien przekraczać od 10 do 15 % masy ciała dziecka. Również wymiary i konstrukcja plecaka mają spore znaczenie. Zwróćmy uwagę, żeby plecy koniecznie były usztywnione, co zapobiega przeciążaniu i wadom postawy. Przykładowo, plecaki szkolne Herlitz posiadają ergonomicznie ukształtowane plecy, które dodatkowo wykonane są z oddychającego materiału.

Plecak, tornister, a może torba?

Tornistry, które wyróżniają się usztywnieniem na całej długości i szerokości są najpopularniejszym wyborem, szczególnie w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Pomagają w zachowaniu prawidłowej postawy oraz zapewniają stabilność i wygodę podczas noszenia. Klasyczne plecaki są jednak o wiele lżejsze i posiadają przestronniejsze komory. Dlatego dla starszych uczniów wybierajmy lepiej plecaki młodzieżowe Herlitz lub innej, sprawdzonej marki. Dla dziewczynek świetnym wyborem będzie duża, wygodna torebka, np. z oferty: torby CoolPack. Wyróżniają się one ciekawymi i modnymi wzorami, a także usztywnionym spodem i przemyślanymi kieszonkami zapinanymi na zamek.

Jakość wykonania i design

O ile kolorystykę, wzór czy motyw plecaka dziecko powinno wybrać same, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, o tyle na jakość wykonania danego plecaka musi zwrócić uwagę rodzic. Pamiętajmy, że najlepiej sprawdzają się tkaniny wodo- i plamoodporne, które powinny być solidnie i estetycznie zszyte. Warto zwrócić uwagę także na szerokość i wykonanie szelek oraz wszystkich uchwytów i kieszonek. Dobrze jest wybierać plecaki z elementami odblaskowymi, dzięki którym dziecko będzie o wiele bezpieczniejsze na drodze. Ciekawym rozwiązaniem są plecaki na kółkach, które maluch może w razie potrzeby ciągnąć za sobą jak walizkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *