Breaking News

Kuchnia w kawalerce – jak funkcjonalnie ją urządzić?

Kawalerką nazywamy najmniejszą z możliwych odmian lokali mieszkalnych. Zazwyczaj jest to jedynie pokój z aneksem kuchennym oraz łazienką. Urządzenie tak małego wnętrza może przysporzyć wielu problemów i wymaga zastosowania jak najbardziej funkcjonalnych rozwiązań. Kłopotliwa może być szczególnie aranżacja kuchni, ponieważ, inaczej niż w przypadku salonu, nie możemy zrezygnować z niektórych sprzętów. Wszystkie są bowiem niezbędne do przygotowywania i przechowywania posiłków. Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię w kawalerce oraz dlaczego meble kuchenne na wymiar sprawdzą się w tym przypadku najlepiej? Odpowiadamy!

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Kuchnia lub aneks kuchenny w kawalerce, powinny być maksymalnie zagospodarowaną przestrzenią. Dobrze jest wykorzystać każdą dostępną powierzchnię i wnękę. Najważniejsze jest stworzenie projektu, który przewiduje zabudowę kuchenną sięgającą sufitu i doskonale wpasowującą się w całe miejsce. Jest to możliwe jedynie w przypadku wyboru mebli na zamówienie (np. kuchnie na wymiar kraków). Będziemy mogli zdecydować, w których miejscach mają znaleźć się szafki, półki, blaty, a nawet dodatkowe komory i półeczki na niezbędne akcesoria. Zwróćmy uwagę, aby fronty szafek były jasne, ponieważ jeśli wybierzemy barwy ciemne, zmniejszają one optycznie przestrzeń.

(Nie)zbędne sprzęty

Nawet jeśli do dyspozycji mamy jedynie aneks kuchenny, nie może w nim zabraknąć takich sprzętów jak lodówka, mały (najlepiej jednokomorowy) zlew, a także płyta grzewcza. Zwykle w miejscu pod płytą znajduje się piekarnik, jednak jeśli nie jesteśmy pasjonatami pieczenia, możemy zamiast niego wstawić tam zwykłą szafkę. Na tak małej przestrzeni każde dodatkowe miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Również zmywarka nie jest niezbędna w kawalerce, ponieważ jedna lub dwie osoby w niej mieszkające, nie generują tak dużej ilości naczyń do zmywania. Jeśli nie gotujemy wymyślnych potraw lub stołujemy się poza mieszkaniem, zrezygnujmy także z dużych robotów kuchennych.

Chcesz poznać kilka tricków na oszczędzanie? Zobacz: Jak zaplanować budżet domowy?

Podstawowe zasady aranżacji małej kuchni

Urządzając kawalerkę, warto pamiętać o tym, aby aneks kuchenny pasował stylem do reszty mieszkania. Spójna aranżacja wygląda o wiele lepiej i sprawia wrażenie większej przestrzeni i harmonii. Dobrze jest wybierać szafki zamknięte, ponieważ sprzęty i akcesoria poukładane na blatach czy odsłoniętych półkach wyglądają niechlujnie i optycznie zmniejszają (i tak już niewielką) przestrzeń. Unikajmy niepotrzebnych zdobień, wzorów i dodatków. Wybierając oświetlenie, decydujmy się na minimalistyczne formy lamp oraz niezwykle praktyczne taśmy LEDowe. W kuchnie na wymiar Kraków możemy stworzyć wymarzony projekt, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny i estetyczny.

O urządzaniu mieszkania piszemy też na: http://dobrewnetrza.net/

 

One thought on “Kuchnia w kawalerce – jak funkcjonalnie ją urządzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *