Breaking News

Prowadzisz sprzedaż internetową? Sprawdź czy Twój sklep podlega opodatkowaniu

Kilkanaście lat temu, sprzedaż internetowa nie była za bardzo rozwiniętą gałęzią sprzedaży. Obecnie jednak, jest to jeden z najszybciej rozwijających się kanałów dystrybucji. Zastanawiając się nad rozpoczęciem takiej działalności lub już ją prowadząc, powinniśmy wiedzieć, że różni się nieco w kwestii podatków od sprzedaży tradycyjnej, czyli stacjonarnej. Jakie sklepy internetowe podlegają opodatkowaniu, a kiedy sprzedaż przez internet nie będzie podlegała pod VAT?

Czym jest sprzedaż internetowa?

Sprzedaż internetowa to zrealizowanie transakcji sprzedaży i kupna online, pomiędzy rezydentami tego samego kraju (handel krajowy) bądź dwóch lub więcej krajów (handel międzynarodowy). Najbardziej popularną metodą sprzedaży internetowej jest prowadzenie wirtualnego sklepu.

Zastanawiasz się jak podnieść wyniki sprzedaży w swoim sklepie? Koniecznie przeczytaj: Dlaczego warto postawić na pozycjonowanie sklepu internetowego?

Rodzaje sprzedaży internetowej:

  • Bezpośrednia – transakcja handlowa od momentu złożenia zamówienia do momentu realizacji płatności oraz dostawy towaru odbywa się online.
  • Pośrednia – poszukiwanie oraz oglądanie towarów, a także płatność, odbywa się online, jednak dostawa odbywa się w tradycyjny sposób.
  • Hybrydowa – wszystkie czynności, oprócz płatności, odbywają się przez sieć.

Warto przemyśleć skorzystanie z usług specjalistów od księgowości, szczególnie w przypadku większych sklepów internetowych, aby mieć pewność że wszelkie dokumentacje są prowadzone zgodnie z prawem i odprowadzamy odpowiednie podatki. Faktem jest, że nikt nie zajmie się tą kwestią lepiej niż profesjonalna księgowa. Miechów biuro rachunkowe, czy inne popularne biura, oferują tego typu usługi.

Sprzedaż internetowa a podatek dochodowy

Za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy lub wykonania usługi w całości lub części, nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Nie stanowią go natomiast zaliczki na poczet dostaw towarów, które zostaną wykonane w następnym okresie rozliczeniowym. Jest to istotna informacja w przypadku sklepów wysyłkowych.

Wystawiona faktura sprzedaży, na której widnieje forma płatności, skutkuje powstaniem przychodu podatkowego, nawet jeśli jeszcze nie otrzymaliśmy faktycznej zapłaty. Jeśli chodzi o zapłaty wpływające przed wystawieniem faktury, istotny jest fakt czy jest to tylko zaliczka na poczet zamówienia, które będziemy realizować w następnym okresie rozliczeniowym, czy zapłata “z góry”, ponieważ ta druga podlega opodatkowaniu i należy ją wykazać jako przychód w podatku dochodowym.

Sprzedaż za pośrednictwem internetu, która nie jest dokonywana w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej i dokonujemy jej dopiero po upływie 6 miesięcy od nabycia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie mamy obowiązku ujawniania jej w naszych zeznaniach podatkowych.

Więcej treści o biznesie znajdziesz też na: http://gorlice.info.pl

Sprzedaż internetowa a podatek VAT

Zgodnie z ustawą, opodatkowaniu VAT-em, czyli podatkiem od towarów i usług, podlegają: odpłatna dostawa towarów, a także odpłatne świadczenie usług na terenie kraju, dokonywane przez osoby posiadające działalność gospodarczą, która obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów, a także wartości niematerialnych, dla celów zarobkowych i w sposób ciągły.
Zwolnieni z podatku VAT są podatnicy, których wartość sprzedaży opodatkowanej łącznie nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 150 tysięcy złotych, ze względu na niski poziom obrotów.

Należy również pamiętać o prawnym obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, czyli fiskalnych, zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Potrzebujesz pomocy w obsłudze księgowej swojego sklepu internetowego? Zajrzyj na http://biuroinvesto.pl/ – Biuro rachunkowe Miechów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *