Breaking News

Pracujesz na zewnątrz? Zadbaj o właściwą odzież ochronną!

Praca na zewnątrz wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami oraz o wiele mniejszym komfortem niż wykonywanie swoich obowiązków w budynkach. Aby jak najbardziej zmniejszyć szanse na wypadek i jednocześnie zwiększyć komfort pracy, pracownicy outdoorowi powinni mieć zapewnioną roboczą odzież ochronną. Czym dokładnie charakteryzuje się tego typu garderoba oraz jak właściwie wybrać jej elementy?

Jaka jest różnica między odzieżą roboczą a odzież ochronną?

Odzież roboczą wykorzystuje się głównie w celu zastąpienia prywatnej odzieży pracowników. Jest to istotne w przypadku gdy zatrudniona osoba ma kontakt z substancjami brudzącymi, pojawiają się czynniki, które przyspieszają niszczenie ubrań lub wymagana jest ich sanitarna czystość. Obie kwestie wymienione jako pierwsze, występują w trakcie pracy na zewnątrz, szczególnie podczas miesięcy jesienno-zimowych. Odzież robocza nie musi być w żaden sposób certyfikowana ani chronić pracownika przed innymi zagrożeniami niż brud. Może to być np. bezrękawnik męski roboczy, który chronić przed zabrudzeniami i zimnem, a także jest niezwykle funkcjonalny.

W przypadku odzieży ochronnej sprawa wygląda całkowicie inaczej. Musi ona spełniać podstawowe normy i kryteria. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ odzieży powinien chronić. W przypadku pracowników outdoorowych, ochrona powinna dotyczyć szczególnie niskich lub wysokich temperatur, silnych zabrudzeń, toksycznych i szkodliwych substancji, a także pyłów. Powinna zapewniać zatrudnionej osobie również bezpieczeństwo, czyli fakt, że będzie wystarczająco widoczna, np. przy ruchliwej ulicy czy na placu budowy. Są to głównie różnego rodzaju kombinezony i kurtki robocze.

Z jakich elementów powinna składać się outdoorowa odzież ochronna?

  1. Kombinezony – kombinezon roboczy to połączenie spodni z bluzą, zazwyczaj z zamkiem błyskawicznym. Powinien być wykonany z materiałów wodoodpornych, a także ocieplany, jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne.
  2. Ogrodniczki – spełniają taką samą rolę jak kombinezon, z tą różnicą, że zamiast bluzy występują szerokie szelki. Są wykorzystywane głównie w miesiącach ciepłych.
  3. Spodnie robocze – powinny być wykonane z grubego, aczkolwiek przewiewnego materiału. Dobrze jeśli mają dodatkowe, ochronne naszywki na kolanach, dzięki którym praca w pozycji klęczącej jest o wiele bardziej komfortowa.
  4. Kurtki ochronne – zazwyczaj są to także kurtki odblaskowe, które chronią nie tylko przez bardzo niską temperaturą, ale zapewniają bezpieczeństwo w ruchliwych miejscach, np. przy ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.