Breaking News

Wentylator, czyli dobry sposób na poprawę jakości powietrza

Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, a szczególnie w biurach, mieszkaniach czy domach, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Świeże i czyste powietrze, bez przeciągów, to podstawa dobrego klimatu wnętrza mieszkalnego. Zapewnić nam to może jedynie dobrze dobrana i zainstalowana wentylacja. Taka, która zapewnia skuteczną wymianę powietrza niezależnie od pory roku, lekko chłodząc w lecie, a nie wywiewając ogrzanego powietrza w zimie.

Dlaczego dobra wentylacja w mieszkaniach jest tak istotna?

Wentylacja to nic innego, jak wymiana zużytego powietrza, na czyste i świeże. Jeśli w naszym mieszkaniu nie będzie do niej dochodziło, we wnętrzu zaczną się gromadzić szkodliwe substancje i zanieczyszczenia, m.in. kurz, wydychany przez nas dwutlenek węgla, pyły, roztocza, a nawet pleśń, czy związki chemiczne wydzielane przez meble i urządzenia. Wydychane przez ludzi powietrze oraz wydzielany pot, osadzają się w rogach ścian, na oknach oraz sprzętach i powodują wzrost wilgoci powietrza.

Powoduje to idealne środowisko dla wszelkich mikroorganizmów, które mogą doprowadzić do szybszego psucia się pożywienia, zniszczenia mebli, a nawet do alergii. Długotrwałe przebywanie w źle wietrzonych i niewentylowanych pomieszczeniach jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Możemy cierpieć na ciągłą senność, bóle głowy i ogólne osłabienie, a także na przeróżne choroby dróg oddechowych.

Gorąco w mieszkaniu? Zobacz artykuł: Klimatyzatory split. Co warto o nich wiedzieć?

Ile w pomieszczeniach powinno być świeżego powietrza?

Ogólne zasady mówią, że w pomieszczeniu mieszkalnym, lub takim, w którym przebywamy więcej niż kilka godzin, powinno być:

  • dokładnie tyle powietrza ile wynosi objętość budynku,
  • 30 m3/h czystego powietrza na każdą osobę mieszkającą lub długo przebywającą w danym pomieszczeniu.

Z obu opcji, powinno się wybrać większą wartość. Pamiętajmy, im więcej zanieczyszczeń wytwarzamy w danym pomieszczeniu, tym mocniej powinna działać tam wentylacja. Przykładowo, kuchnia czy łazienka muszą być szczególnie zaaranżowane pod kątem odpowiednio działającej wentylacji. W kuchni z oknem oraz kuchenką gazową powinno się dostarczać aż 70m3 czystego powietrza na godzinę, z kuchenką elektryczną już tylko 30m3/h. W przypadku łazienki, z której nie jest wydzielone WC, musi wpływać przynajmniej 50m3/h świeżego powietrza.

Jak dobrze wentylować dom lub mieszkanie?

W budownictwie już od dawna stosuje się system naturalnej wentylacji. Jej skuteczność jest jednak zależna od warunków atmosferycznych i zmienia się w ciągu roku. Dlatego właśnie, najlepiej jest zainwestować w wentylatory. Po pierwsze, dobrze jest zainstalować w oknach nawiewniki. Tworząc kanał wentylacyjny, powinniśmy zadbać o odpowiednią jego długość, między kratką wentylacyjną a wylotem komina. Dzięki temu wentylacja będzie bardziej efektywna. Aby usprawnić wentylację, możemy zamontować także wentylatory ścienne, właśnie na końcach kanałów.

Najlepszym rozwiązaniem jednak, jest instalacja wentylacji mechanicznej. Może mieć ona wiele odmian, w zależności od tego, w jaki sposób będzie wymieniać powietrze w pomieszczeniu. Jej główną zaletą jest możliwość dostosowania mocy pracy do naszych faktycznych potrzeb.

A jeśli remont przed Tobą to zobacz nasz portal o urządzaniu wnętrz: http://dobrewnetrza.net/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *