Breaking News

Zużyte tonery – gdzie powinniśmy je oddać?

Niektóre z produktów należą do tych niezwykle problemowych, jeśli chodzi o kwestię utylizacji. Jednym z takich elementów są wszelkiego rodzaju wkłady do drukarek. A niestety, w życiu każdej drukarki, przychodzi moment, w którym kończy się jej toner lub tusz. W urządzeniach laserowych nastąpi on później, niż w popularnych, atramentowych, jednak w obu przypadkach jest to nieuniknione. Stajemy wtedy przed problemem jego utylizacji. Co zrobić z pustym wkładem? Podpowiadamy w artykule.

Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać tonerów do kosza?

Po pierwsze, w zużytych wkładach i kartridżach pozostają resztki chemicznego proszku, którego używamy do drukowania, a który składa się z żywicy, pigmentu i żelaza. Znajdując się w drukarce nie stanowi niebezpieczeństwa, ani dla nas, ani dla otoczenia. Jednak jeśli trafi na wysypisko śmieci, które nie jest przystosowane do utylizacji tego typu produktów i przedostaje się do gleby, wody, a także powietrza. Nagromadzony w dużych ilościach zaczyna być zagrożeniem dla środowiska i nas samych. Może powodować astmę, pylicę, a nawet nowotwory.

Po drugie, plastik, aluminium, metal oraz tworzywa gumowe z jakich wykonane są wszystkie rodzaje wkładów do drukarek, rozkładają się setki, a nawet tysiące lat. Szacuje się, że co roku na światowe wysypiska trafia kilkaset milionów pustych tonerów laserowych i głowic atramentowych.

Zobacz też: W jaki sposób aplikacje mierzą głębokość snu?

Gdzie oddać zużyty toner?

Najprostszym wyjściem jest oddanie pustego tonera do recyklingu. Największą zaletą takiego rozwiązania jest zmniejszenie napływu elektroodpadów, a tym samym powierzchni wysypisk śmieci. Niektóre firmy przekazują część zysku napełnianych ponownie tonerów na pomoc innym, na przykład na działalność UNICEFu. Większość punktów sprzedaży tuszy i tonerów prowadzi bezpłatną zbiórkę zużytych kartridży i wkładów wielu firm, między innymi: tonery Printe, HP, Canon i wiele innych. Wybierając się więc po nowy toner możemy opakowanie po zużytym zostawić w tym samym miejscu. Jeśli decydujemy się na zakup przez internet, warto doczytać o opcji bezpłatnego odesłania starych kaset, ponieważ wiele firm oferuje taką opcję.

Inną opcją jest wyrzucenie zużytych tonerów do specjalnie oznaczonych pojemników na śmieci, które znajdują się w niektórych sklepach i supermarketach. Mamy też do wyboru regenerację tonera. Polega ona na rozmontowaniu zużytej kasetki, dokładnym wyczyszczeniu jej i napełnieniu nowym surowcem barwiącym. Rozwiązanie to jednak powinniśmy stosować tylko i wyłącznie w przypadku używania oryginalnych, firmowych produktów. W przypadku zamienników może dojść do zniszczenia całej drukarki. Jeśli więc posiadamy np. zamienniki Printe, zdecydujmy się na oddanie lub sprzedaż do recyklingu.

Jeśli do decyzji o zaprzestaniu wyrzucania do kosza zużytych tonerów, nie przekonuje nas argument związany z ochroną środowiska, być może zrobi to aspekt ekonomiczny. Niektóre firmy płacą nawet do kilkudziesięciu złotych za pustą sztukę, dzięki czemu możemy za tą sumę kupić nowy toner. Kiedy więc następnym razem staniemy przed problemem utylizacji zużytego wkładu, dobrze przemyślmy naszą decyzję.

Więcej ciekawostek i porad technicznych znajdziesz na: https://www.gorlice.info.pl/