Breaking News

Samochód służbowy do celów prywatnych – jak wygląda rozliczenie kosztów?

Często spotka się sytuację, w której to pracownik otrzymuje samochód dla celów służbowych. W przypadku zarówno dużych jak i małych firm, takie rozwiązanie doskonale się sprawdza. A co w przypadku, gdy pracownik chce wykorzystać samochód służbowy do celów prywatnych? Jak powinien rozliczyć koszty użytkowania?

Samochód służbowy, a kwestie zużytego paliwa

Korzystanie z samochodu służbowego w celach prywatnych jest oczywiście dozwolone. Jednak, w takich przypadkach zużyte paliwo, jest w nieco odmienny sposób rozliczany, niż w sytuacji korzystania z samochodu w celach służbowych. Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze fakt, że paliwo zużyte podczas prywatnych podróży nie podlega limitom, określonych w ustawie o pdof. Oznacza to, że jeśli służbowe paliwo zostanie przeznaczone na cele prywatne, to wówczas, u kierowcy powstaje opodatkowany przychód. Jest on ustalany według ceny zakupu paliwa.

Prowadzisz jednoosobowy biznes? Zobacz: Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Korzystanie z samochodu służbowego, a wysokość świadczenia

Samochód służbowy i wykorzystywanie go do celów prywatnych jest świadczeniem nieodpłatnym. Oznacza to, że wartość świadczenia jest generowania na podstawie przychodów pracownika, które to podlegają opodatkowaniu.

Mając na uwadze wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia, ustalana jest na podstawie pojemności silnika samochodu służbowego. Dla samochodów o pojemności silnika nie przekraczającej 1600 cm3 świadczenie wynosi 250 zł. Z kolei silniki mające pojemność powyżej 1600 cm3, wartość świadczenia jest utrzymywana na poziomie 400 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownik otrzymuje co miesiąc jednakową stawkę, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów.

Należy mieć na uwadze, że przychód, który powstaje w momencie korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych podlega pełnemu opodatkowaniu i składkom ubezpieczeniowych ZUS.

Więcej ciekawych artykułów o biznesie piszemy tutaj: https://www.gorlice.info.pl/

Opłaty ponoszone przez pracownika

Pracownik wykorzystujący samochód służbowy do celów prywatnych, może częściowo ponosić koszty związane z użytkowaniem samochodu. W takiej sytuacji określa się różnicę między wartością świadczenia, a kosztami poniesionymi przez pracownika.

Jeśli samochód służbowy jest użytkowany jedynie przez pół miesiąca, to w takiej sytuacji wartość świadczenia jest ustalana na podstawie ilości dni, w których samochód był użytkowany. Jest to 1/30 kwoty ze stawek określonych dla samochodów o konkretnej pojemności silnika.

AXIO – Biuro rachunkowe Wieliczka – księgowość z doświadczeniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *