Breaking News

Narty do ski-touringu – backcountry czy śladowe?

narty skitourowe

Dobranie odpowiednich nart to już połowa sukcesu. Dobry sprzęt będzie mógł towarzyszyć nam przez najbliższe lata sportowej aktywności. Jednak, szczególnie na początku naszej przygody z narciarstwem biegowym, nie zawsze jesteśmy świadomi na jakich trasach i w jakim stylu zamierzamy zjeżdżać. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje nart biegowych, charakterystykę tras na jakich się sprawdzą, a także opis dla kogo będą odpowiednie.

Narty śladowe

Narty śladowe przeznaczone są do szeroko pojętej turystyki narciarskiej. Możemy wykorzystać je zarówno na przygotowanych ratrakami trasach, jak i poza nimi, jednak głównie na terenach płaskich i pagórkowatych. Są nieco szersze od sportowych nart biegowych. Mają około 50-70 milimetrów i mocniejszą konstrukcję, a także lekko uniesione dzioby, dzięki czemu nie zapadniemy się w nich pod śnieg. Środkowa część narty pokryta jest zawsze naciętą łuską, dzięki której możemy odbijać się od śniegu podczas marszu lub biegu. Śladowe narty są zawsze taliowane i nie wymagają smarowania w miejscu z łuskami.

Przeznaczone są głównie do biegania rekreacyjnego. Sprawdzą się szczególnie w przypadku osób niedoświadczonych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem i zamierzają biegać po gotowych trasach oraz poza nimi ale na łatwych terenach.

Narty skitourowe

Narty te dedykowane są do zjazdów i wspinaczek górskich. Zazwyczaj o wiele lżejsze od zjazdówek, a także nart śladowych czy typu backcountry. Nie posiadają również usztywnień potrzebnych do zjazdów po muldziastych stokach. Są zazwyczaj bardzo miękkie i elastyczne, a co najważniejsze – lekkie. Optymalna waga nart skitourowych to 1100-1400 gram, a ich szerokość to 80-90 milimetrów.

Skitouring łączy w sobie turystykę zimową, narciarstwo zjazdowe oraz właśnie biegowe. Polega na podejściu w nartach na górę (najczęściej na szczyt lub przełęcz) po czym, po przekształceniu sprzętu w zjazdowy, zjechaniu na dół. Skitouring jest odpowiednią formą aktywności raczej dla doświadczonych osób, które dobrze sobie radzą na nartach.

Narty backcountry

Narty typu backcountry są terenową odmianą nart biegowych. Zapewniają większą stabilność oraz mocniejsze trzymanie na podejściach. Służą bowiem do aktywności na trasach wyczynowych oraz w trudnym terenie, najczęściej na bezdrożach, gdzie natrafimy na strome podejścia i muldziste zjazdy. Większość nart backcountry posiada wyżłobiony rowek w ślizgu oraz metalowe krawędzie, których nie posiadają biegówki innego rodzaju. Sprawdzą się świetnie w niskich górach, szczególnie tam gdzie występuje stosunkowo dużo terenów o umiarkowanym nachyleniu.

Narty backcountry są niejakim połączeniem nart biegowych i skitourowych. Mają bowiem dość lekkie buty i wolną piętę, jednak dzięki specjalnej konstrukcji mogą być wykorzystywane w trudnym terenie górzystym oraz po prostu poza trasami.

Szukasz profesjonalnych nart do ski-touringu? Zajrzyj na https://megaoutdoor.pl/!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *