Breaking News

Prowadzisz sprzedaż internetową? Sprawdź czy Twój sklep podlega opodatkowaniu

sprzedaż internetowa

Kilkanaście lat temu, sprzedaż internetowa nie była za bardzo rozwiniętą gałęzią sprzedaży. Obecnie jednak, jest to jeden z najszybciej rozwijających się kanałów dystrybucji. Zastanawiając się nad rozpoczęciem takiej działalności lub już ją prowadząc, powinniśmy wiedzieć, że różni się nieco w kwestii podatków od sprzedaży tradycyjnej, czyli stacjonarnej. Jakie sklepy internetowe podlegają opodatkowaniu, a kiedy sprzedaż przez internet nie będzie podlegała pod VAT?

Czym jest sprzedaż internetowa?

Sprzedaż internetowa to zrealizowanie transakcji sprzedaży i kupna online, pomiędzy rezydentami tego samego kraju (handel krajowy) bądź dwóch lub więcej krajów (handel międzynarodowy). Najbardziej popularną metodą sprzedaży internetowej jest prowadzenie wirtualnego sklepu.

Rodzaje sprzedaży internetowej:

  • Bezpośrednia – transakcja handlowa od momentu złożenia zamówienia do momentu realizacji płatności oraz dostawy towaru odbywa się online.
  • Pośrednia – poszukiwanie oraz oglądanie towarów, a także płatność, odbywa się online, jednak dostawa odbywa się w tradycyjny sposób.
  • Hybrydowa – wszystkie czynności, oprócz płatności, odbywają się przez sieć.

Warto przemyśleć skorzystanie z usług specjalistów od księgowości, szczególnie w przypadku większych sklepów internetowych, aby mieć pewność że wszelkie dokumentacje są prowadzone zgodnie z prawem i odprowadzamy odpowiednie podatki. Faktem jest, że nikt nie zajmie się tą kwestią lepiej niż profesjonalna księgowa. Miechów biuro rachunkowe, czy inne popularne biura, oferują tego typu usługi.

Sprzedaż internetowa a podatek dochodowy

Za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy lub wykonania usługi w całości lub części, nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Nie stanowią go natomiast zaliczki na poczet dostaw towarów, które zostaną wykonane w następnym okresie rozliczeniowym. Jest to istotna informacja w przypadku sklepów wysyłkowych.

Wystawiona faktura sprzedaży, na której widnieje forma płatności, skutkuje powstaniem przychodu podatkowego, nawet jeśli jeszcze nie otrzymaliśmy faktycznej zapłaty. Jeśli chodzi o zapłaty wpływające przed wystawieniem faktury, istotny jest fakt czy jest to tylko zaliczka na poczet zamówienia, które będziemy realizować w następnym okresie rozliczeniowym, czy zapłata “z góry”, ponieważ ta druga podlega opodatkowaniu i należy ją wykazać jako przychód w podatku dochodowym.

Sprzedaż za pośrednictwem internetu, która nie jest dokonywana w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej i dokonujemy jej dopiero po upływie 6 miesięcy od nabycia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie mamy obowiązku ujawniania jej w naszych zeznaniach podatkowych.

Sprzedaż internetowa a podatek VAT

Zgodnie z ustawą, opodatkowaniu VAT-em, czyli podatkiem od towarów i usług, podlegają: odpłatna dostawa towarów, a także odpłatne świadczenie usług na terenie kraju, dokonywane przez osoby posiadające działalność gospodarczą, która obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów, a także wartości niematerialnych, dla celów zarobkowych i w sposób ciągły.
Zwolnieni z podatku VAT są podatnicy, których wartość sprzedaży opodatkowanej łącznie nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 150 tysięcy złotych, ze względu na niski poziom obrotów.

Należy również pamiętać o prawnym obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, czyli fiskalnych, zgodnie z regulacjami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Potrzebujesz pomocy w obsłudze księgowej swojego sklepu internetowego? Zajrzyj na http://biuroinvesto.pl/ – Biuro rachunkowe Miechów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *